Na een andere omgevingsaanvraag volgt vier keer zo vaak een bouwaanvraag voor een verbouwing
Van de 3.824 bedrijven met een andere omgevingsaanvraag had 8,5% binnen negen maanden ook een bouwaanvraag voor een verbouwing. Bij vergelijkbare bedrijven was dat 2,1%. De bron volgt enkel 671.780 bedrijven met zetel in Vlaanderen; de vergelijking blijft binnen die groep. Per jaar gemeten hield het verband stand in elk jaar sinds 2018.
Bouwaanvraag voor een verbouwing binnen negen maanden na de gebeurtenis
Beide metingen samen · 3.824 bedrijven
zo vaak als bij vergelijkbare bedrijven.
- 95%-interval
- 3,6× tot 4,5×
- Bedrijven
- 3.824
- Metingen
- 2, onafhankelijk
Houdt het stand?
Elke meting gebruikt andere bedrijven en een andere periode. Een verband telt pas als het in beide terugkomt.
| Meting | Periode | Met de gebeurtenis | Vergelijkbaar | Factor |
|---|---|---|---|---|
| Meting 1 | gebeurtenis jan–jun 2025, gevolg jul 2025–mrt 2026 | 9,2% | 2,3% | 4,1× |
| Meting 2 | gebeurtenis jul–dec 2025, gevolg jan–sep 2026 | 7,8% | 2,0% | 4,0× |
Ook per jaar gemeten, sinds 2018
| Meting | Periode | Met de gebeurtenis | Vergelijkbaar | Factor |
|---|---|---|---|---|
| 2018 | aanvraag in 2018, gevolg het jaar erna | 8,5% | 1,3% | 6,5× |
| 2019 | aanvraag in 2019, gevolg het jaar erna | 9,7% | 1,3% | 7,7× |
| 2020 | aanvraag in 2020, gevolg het jaar erna | 10,0% | 1,3% | 7,6× |
| 2021 | aanvraag in 2021, gevolg het jaar erna | 8,8% | 1,3% | 7,0× |
| 2022 | aanvraag in 2022, gevolg het jaar erna | 9,7% | 1,3% | 7,6× |
| 2023 | aanvraag in 2023, gevolg het jaar erna | 10,2% | 1,2% | 8,4× |
| 2024 | aanvraag in 2024, gevolg het jaar erna | 8,9% | 1,2% | 7,5× |
Wanneer volgt het?
Aandeel per maand na de eerste gebeurtenis. De helft van de gevallen in het eerste jaar valt binnen 5 maanden.
Per sector
De sectoren met de meeste bedrijven in de toets, beide metingen samen.
| Sector | Bedrijven | Met de gebeurtenis | Vergelijkbaar | Factor |
|---|---|---|---|---|
| Vastgoed | 862 | 13,1% | 4,8% | 2,7× |
| Bouw | 546 | 10,3% | 1,6% | 6,5× |
Per omvangklasse
Voltijdse equivalenten uit de laatste jaarrekening. Werkgever: personeel bij de RSZ, aantal niet gekend.
| Omvang | Bedrijven | Met de gebeurtenis | Vergelijkbaar | Factor |
|---|---|---|---|---|
| Geen personeel | 1.843 | 5,6% | 1,8% | 3,2× |
| Werkgever, aantal onbekend | 1.257 | 10,8% | 2,6% | 4,1× |
Hoe vaak komt dit voor?
Belgische ondernemingen met de gebeurtenis, per maand, over de laatste twaalf volledige maanden.
Meer over andere omgevingsaanvraag
6 andere bevindingen
Technische noot
Methodologie- Opzet
- Retrospectief cohortonderzoek
- Onderzochte groep
- 671.780 bedrijven met zetel in Vlaanderen
- Vergelijkingsgroep
- Bedrijven zonder de gebeurtenis die in dezelfde instapperiode een andere publicatie of gebeurtenis kenden (actieve groep), uit dezelfde laag: NACE-sectie, omvangklasse en leeftijdsklasse; indirecte standaardisatie
- Cohorten
- gebeurtenis jan–jun 2025, gevolg jul 2025–mrt 2026; gebeurtenis jul–dec 2025, gevolg jan–sep 2026
- Waargenomen en verwacht
- 325 gevallen, 81 verwacht
- Factor (95%-interval)
- 4,0× (3,6× tot 4,5×)
- Meervoudig toetsen
- q < 0,001 (Benjamini-Hochberg)
- Tweede meting
- p < 0,001
- Andere vergelijkingsgroepen
- economisch actieve bedrijven 5,5× (5,0× tot 6,2×); alle bedrijven 8,7× (7,8× tot 9,7×)
- Absoluut verschil
- 6,4 procentpunten; 16 bedrijven met de gebeurtenis volgen geeft één extra geval
- Grootte van de groepen
- actief 67.044, economisch actief 214.185, alle 671.780 bedrijven
- Lagen
- 88 lagen van minstens 300 bedrijven (sectie × omvang × leeftijd; kleinere lagen samengevoegd)
- Gegevens tot
- september 2026
Hunch Lab (2026). Na een andere omgevingsaanvraag volgt vier keer zo vaak een bouwaanvraag voor een verbouwing. Gegevens tot september 2026. https://hunchleads.com/lab/vg-overig-vg-uitbreidingOver Hunch Lab
Hunch Lab is het onderzoeksprogramma van Hunch. Alle bevindingen zijn vrij te gebruiken met bronvermelding. Vragen zijn welkom.
Deel deze bevinding
Een gedeelde link toont vanzelf het kaartje. De afbeelding (1080 x 1350) is gemaakt voor LinkedIn of Instagram.