Wie een grote overheidsopdracht wint, opent bijna twee keer zo vaak een vestiging elders
Van de 4.462 bedrijven met een gewonnen overheidsopdracht had 4,5% tussen oktober 2025 en september 2026 ook een nieuwe vestiging in een andere gemeente. Bij vergelijkbare bedrijven was dat 2,8%.
Vestiging in een andere gemeente tussen oktober 2025 en september 2026
Beide metingen samen · 4.462 bedrijven
zo vaak als bij vergelijkbare bedrijven.
- 95%-interval
- 1,4× tot 1,9×
- Bedrijven
- 4.462
- Metingen
- 2, onafhankelijk
Houdt het stand?
Elke meting gebruikt andere bedrijven en een andere periode. Een verband telt pas als het in beide terugkomt.
| Meting | Periode | Met de gebeurtenis | Vergelijkbaar | Factor |
|---|---|---|---|---|
| Meting 1 | gebeurtenis okt 2024–mrt 2025, gevolg okt 2025–sep 2026 | 4,5% | 2,7% | 1,7× |
| Meting 2 | gebeurtenis apr–sep 2025, gevolg okt 2025–sep 2026 | 4,6% | 2,9% | 1,6× |
Per sector
De sectoren met de meeste bedrijven in de toets, beide metingen samen.
| Sector | Bedrijven | Met de gebeurtenis | Vergelijkbaar | Factor |
|---|---|---|---|---|
| Advies en vrije beroepen | 991 | 3,1% | 2,4% | 1,3× |
| Handel | 967 | 5,0% | 4,9% | 1,0× |
| Bouw | 602 | 2,7% | 1,0% | 2,5× |
| Industrie | 459 | 3,3% | 1,9% | 1,7× |
| Informatie en communicatie | 447 | 1,79% | 1,43% | 1,3× |
Per omvangklasse
Voltijdse equivalenten uit de laatste jaarrekening. Werkgever: personeel bij de RSZ, aantal niet gekend.
| Omvang | Bedrijven | Met de gebeurtenis | Vergelijkbaar | Factor |
|---|---|---|---|---|
| Werkgever, aantal onbekend | 1.254 | 5,3% | 2,5% | 2,1× |
| 10 tot 49 | 622 | 2,1% | 2,3% | 0,92× |
Hoe vaak komt dit voor?
Belgische ondernemingen met de gebeurtenis, per maand, over de laatste twaalf volledige maanden.
Meer over grote overheidsopdracht
4 andere bevindingen
Technische noot
Methodologie- Opzet
- Retrospectief cohortonderzoek
- Onderzochte groep
- 1.141.228 Belgische ondernemingen (het volledige bedrijfsregister)
- Vergelijkingsgroep
- Bedrijven zonder de gebeurtenis die in dezelfde instapperiode een andere publicatie of gebeurtenis kenden (actieve groep), uit dezelfde laag: NACE-sectie, omvangklasse en leeftijdsklasse; indirecte standaardisatie
- Cohorten
- gebeurtenis okt 2024–mrt 2025, gevolg okt 2025–sep 2026; gebeurtenis apr–sep 2025, gevolg okt 2025–sep 2026
- Waargenomen en verwacht
- 202 gevallen, 125 verwacht
- Factor (95%-interval)
- 1,6× (1,4× tot 1,9×)
- Meervoudig toetsen
- q < 0,001 (Benjamini-Hochberg)
- Tweede meting
- p < 0,001
- Andere vergelijkingsgroepen
- economisch actieve bedrijven 2,0× (1,7× tot 2,3×); alle bedrijven 1,9× (1,7× tot 2,2×)
- Absoluut verschil
- 1,7 procentpunten; 58 bedrijven met de gebeurtenis volgen geeft één extra geval
- Grootte van de groepen
- actief 111.787, economisch actief 332.738, alle 1.141.228 bedrijven
- Lagen
- 125 lagen van minstens 300 bedrijven (sectie × omvang × leeftijd; kleinere lagen samengevoegd)
- Gegevens tot
- september 2026
Hunch Lab (2026). Wie een grote overheidsopdracht wint, opent bijna twee keer zo vaak een vestiging elders. Gegevens tot september 2026. https://hunchleads.com/lab/opdracht-gewonnen-vestiging-eldersOver Hunch Lab
Hunch Lab is het onderzoeksprogramma van Hunch. Alle bevindingen zijn vrij te gebruiken met bronvermelding. Vragen zijn welkom.
Deel deze bevinding
Een gedeelde link toont vanzelf het kaartje. De afbeelding (1080 x 1350) is gemaakt voor LinkedIn of Instagram.